top of page

Davet

Sevgili Arkadaşlar,


Yönetim Kurulu ve Organizasyon Komitesi’nin 2020 yılında mazur kalmış Covid pandemi süreci sonrasında ki fedakâr çalışmaları sonucunda iki yılda bir yaptığımız Endoskopi Günleri’nin altıncısını sizlere sunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

 

Bizler bu kongre ile endoskopik eğitimdeki gelişmeleri herkese ulaştırmak ve herkesin kullanımına bir adım daha yaklaştırmaya çalıştık.


Geçmişte Gastroenteroloji eğitiminin temel işlemleri içermesi yeterli iken günümüzde yetkin bir Gastroenteroloğu uzun süren bir eğitim beklemektedir. İki binli yılların başından bu yana geçen süre zarfında endoskopik teknolojide olan gelişmelerin takibi ve öğrenilmesi hepimizi zorluyor. Kapsül Endoskopi, Balonlu Enteroskopi, ileri görüntüleme yöntemleri (NBI, FICE, I-SCAN, BLI, LCI), Endosonografi ve Endosuture cihazları artık bir Gastroenteroloji kliniğinin olmazsa olmazları oldular. Daha da ilerisinde ise yeni cihazlar sayesinde POEM, Endoskopik Anti Reflü Tedavileri, Endoskopik Obezite Tedavileri, ESD ve NOTES uygulanabilir işlemler olmuştur.


Mevcut pandemi süreçlerinin devam ediyor olması sebebiyle kongremizi sanal olacak şekilde organize etmeyi planlıyoruz. Mevcut sürecin sona ermesi hepimizin en büyük dileği olmasına rağmen yine de tedbiri elden bırakmamak biz hekimlerin en büyük sorumluluğu olduğunun bilincindeyiz.

 

Canlı Endoskopi, Aktif Katılımlı Eğitim Modülleri ve İnteraktif Konferans Sistemi ile son gelişmeleri konusunda en deneyimli Gastroenterologlarla birlikte tartışıp öğrenmeye hedeflediğimiz kongremizi 7 - 9 Ekim 2021 tarihleri içerisinde gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bu sene ayrıca yurt dışından da 2 tane canlı endoskopi yayını gerçekleştirmeyi planlıyoruz.


Her üyemiz toplantımızın başmisafirimizdir ve Ekim’de İstanbul bir başka güzeldir. Üzerimizdeki karanlık havayı daha fazla bilimle dağıtacağımız inancı ile herkesi bu endoskopi şölenine davet ederek sözlerimi noktalıyorum.

 

Sağlıcakla kalın…


Prof. Dr. Cengiz Pata

Gastrointestinal Endoskopi Derneği Başkanı

Değerli Meslektaşlarım,


Her iki yılda bir geleneksel olarak Nisan ayında gerçekleştirmiş olduğumuz Gastrointestinal Endoskopi Günleri’nin altıncısını pandemi sebebiyle bu yıl 7 – 9 Ekim 2021 tarihleri arasından gerçekleştirmeye karar verdik. Bu süreç içerisinde en büyük amacımız bilimsel gelişmelerin yanı sıra 1,5 seneye yaklaşan özlemimizi bu güzel toplantımız ile sizlerle birlikte taçlandırmaktır.

 

Ülkemizde Gastroenteroloji toplumda yeni tanınmaya başlayan, diğer ana dallara göre daha genç bir branş olmakla birlikte sizlerin de bildiği üzere endoskopik işlemler hak ettiği değeri görmemektedir. Kongremizin amacı endoskopik işlemleri temelden en ileri düzeye kadar teorik ve uygulamalı olarak öğretmektir.


Kongremizde yurt içi canlı yayınların haricinde bu seneye ek olarak yurt dışı canlı yayınları, uygulamalı eğitimlere ve teorik konuşmalara yer verilecektir. Yeni başlayanlar için temel işlemler (polipektomi, kanama kontrolü, balon dilatasyonu vb.) ayrıntılı olarak tartışılacaktır. Deneyimler paylaşılacak, nasıl yapılır soruları, değişik ağızlardan (deneyimli, deneyimsiz) duyulacak ve en doğruyu bulmak hedeflenecektir. İleri düzey işlemler ise konunun uzmanları tarafından uygulamalı gösterilecek, püf noktalarını birinci ağızlardan öğrenme fırsatı sunulacaktır. Örneğin endoskopik anti-reflü işlemleri, kolonoskopik işlemler, endosonografi ile ilgili eğitim modülleri ile katılımcılar bilgi sahibi olacaklar.


İBH, Endoskopik Obezite,  Perferosyana yaklaşım, Endoskopik tam katrilizasyonları, Crohn endoskopide yeni kullanım alanları konularına da toplantımız bünyesinde yer verilecektir.


Endoskopik işlemler bir Gastroenteroloji uzmanının günlük pratiğinin yarısından fazlasını kapsamaktadır. Toplantımız ile de hem endoskopik işlemlerinde güncellemeleri ve yeni bilgileri paylaşacağımız bilim şölenine hepinizi bekliyoruz.

 

Saygılarımızla,

 

Prof. Dr. Ümit Akyüz

Kongre Başkanı

bottom of page